20 жовтня – Всесвітній день профілактики остеопорозу 

Всесвітній день профілактики остеопорозу (World Osteoporosis Day) ми відмічаємо завдяки Національному товариству остеопорозу Великобританії та ВООЗ.  Ще в 1997 році Всесвітня Організація Охорони здоров’я встановила цю дату з метою підвищення глобальної поінформованості суспільства щодо профілактики, діагностики та лікування остеопорозу та метаболічних захворювань кісток.

Термін «остеопороз»

 

Назва хвороби походить від двох грецьких слів: «кістка» і «пухкий». Таким чином, остеопороз можна перевести, як «пухка, крихка, вразлива, пориста, розріджена кістка».

Остеопороз – системне захворювання скелету, що характеризується зменшенням щільності і порушенням структури кісткової тканини. При цьому захворюванні зникають цілі ділянки кісткової тканини, кістка втрачає свою складну архітектоніку, стає крихкою і ламається навіть при помірному навантаженні.

Проблема діагностування остеопорозу

 

Сьогодні в Україні на остеопороз хворіють близько 2,5 млн. жінок і 900 тис. чоловіків. 50% пацієнтів з остеопорозом в результаті захворювання стають інвалідами, 20% — помирають.

В 50% випадків початкові стадії хвороби проходять без симптомів – остеопороз складно діагностувати. Серед найбільш поширених скарг хворих — зниження працездатності, підвищена стомлюваність, сильні болі в спині. Ускладнення дуже серйозні — переломи. Найбільш поширеними є переломи кісток передпліччя та тіл хребців. Переломи шийки стегнової кістки відзначають трохи рідше, проте їх наслідки більш важкі, особливо у людей похилого віку.

Про міцність кісток і закон Вольфа

 

Німецький інженер Кульман ще в XIX ст. помітив, що деякі ділянки кісток мають ту ж форму і структуру, що і вантажний кран, який він конструює. Він написав статтю про цю дивовижну схожість. Хірург Юліус Вольф після знайомства з роботою Кульмана вивчив безліч різних кісток і всюди відмітив певний малюнок внутрішніх перекладин. Кілька років по тому він запропонував свою теорію для пояснення дивного природного процесу: у людей і у тварин кістки не є постійною структурою, вони зміцнюються там, де це найбільше необхідно, і адаптуються протягом усього життя.

Закон Вольфа говорить, що внутрішня архітектура кістки, тобто структура і форма, підлаштовуються під функціональні навантаження. Якщо навантаження на якусь кістку зростає, з часом ця кістка трансформується і стає міцнішою, щоб протистояти навантаженню. Зворотний процес теж має місце: точно так же кістка адаптується до зменшення навантаження, стаючи тоншою і слабшою. Численні дослідження підтвердили теорію.

В наші дні археологи, які вивчають останки давніх людей, можуть по кістках точно визначити, чим вони займалися і як жили.

Астронавти та офісні співробітники 

 

Астронавти багато часу проводять у космосі, часто повертаються на Землю з ослабленими кістками, оскільки їх м’язи були позбавлені опору — сила тяжіння не чинила на них ніякого навантаження. Їх організм забрав з кісток значну частину мінералів.

Але не тільки космонавти, а й офісні співробітники страждають від того, що за відсутності фізичного навантаження їх кісткова тканина стає більш крихкою, а м’язи атрофуються.

!!! Малорухливий спосіб життя призводить до остеопорозу.

Фізичне навантаження

 

Фізичне навантаження – це найкорисніші «чудодійні» ліки, єдиний природній та безпечний спосіб збільшити кісткову масу після того, як ми перестали рости. Дослідження показують, що ті, хто виконує фізичні вправи, збільшують свою кісткову масу, в той час сидячий спосіб життя кісткову масу знижує.

Кісткова тканина спортсменів завдяки тривалим регулярним тренуванням дуже міцна та щільна. Тіло постійно адаптується і з часом стає відображенням способу життя, загальної суми рухів. Наприклад, у бігунів у результаті досліджень були помічені зміни в нижній частині великої гомілкової кістки: вона стала трохи ширше. Така адаптація ефективніше знижує ударне навантаження під час бігу.

Профілактика остеопорозу

 

Відмінною рисою остеопорозу є зменшення маси скелета, спричинене дисбалансом між руйнуванням та регенерацією кістки. Порушення цієї рівноваги може відбуватися через гормональні розлади, генетичні мутації, метаболічні захворювання та інше. При цьому, у молодих людей це відбувається переважно через нездатність організму наростити достатню кількість кісткової маси, а у літніх пацієнтів через посилення процесів руйнування тканини.

Для запобігання хвороби потрібно знизити фактори ризику, вживати здорову їжу та в разі потреби приймати препарати кальцію і вітаміну D, не пропускати регулярні медичні огляди. 

Стосовно рухової активності, регулярно робити вправи для зміцнення кістково-м’язового каркасу, тренувати витривалість, координацію та рівновагу, виконувати силові вправи та мінімізувати ризик травм. 

Тіло завжди відповідає вашому способу життя: будете рухатися – воно пристосується, а якщо будете сидіти – воно адаптує себе для сидіння. 


Пізнавальне відео про кістки:

https://ed.ted.com/lessons/how-to-grow-a-bone-nina-tandon