20 жовтня – Всесвітній день профілактики остеопорозу
Всесвітній день профілактики остеопорозу (World Osteoporosis Day) ми відмічаємо завдяки Національному товариству остеопорозу Великобританії та ВООЗ. Ще в 1997 році Всесвітня Організація Охорони здоров’я встановила цю дату з метою підвищення глобальної поінформованості суспільства щодо профілактики, діагностики та лікування остеопорозу та метаболічних захворювань кісток.
Термін «остеопороз»
Назва хвороби походить від двох грецьких слів: «кістка» і «пухкий». Таким чином, остеопороз можна перевести, як «пухка, крихка, вразлива, пориста, розріджена кістка».
Остеопороз – системне захворювання скелету, що характеризується зменшенням щільності і порушенням структури кісткової тканини. При цьому захворюванні зникають цілі ділянки кісткової тканини, кістка втрачає свою складну архітектоніку, стає крихкою і ламається навіть при помірному навантаженні.
Проблема діагностування остеопорозу
Сьогодні в Україні на остеопороз хворіють близько 2,5 млн. жінок і 900 тис. чоловіків. 50% пацієнтів з остеопорозом в результаті захворювання стають інвалідами, 20% — помирають.
В 50% випадків початкові стадії хвороби проходять без симптомів – остеопороз складно діагностувати. Серед найбільш поширених скарг хворих — зниження працездатності, підвищена стомлюваність, сильні болі в спині. Ускладнення дуже серйозні — переломи. Найбільш поширеними є переломи кісток передпліччя та тіл хребців. Переломи шийки стегнової кістки відзначають трохи рідше, проте їх наслідки більш важкі, особливо у людей похилого віку.
Про міцність кісток і закон Вольфа
Німецький інженер Кульман ще в XIX ст. помітив, що деякі ділянки кісток мають ту ж форму і структуру, що і вантажний кран, який він конструює. Він написав статтю про цю дивовижну схожість. Хірург Юліус Вольф після знайомства з роботою Кульмана вивчив безліч різних кісток і всюди відмітив певний малюнок внутрішніх перекладин. Кілька років по тому він запропонував свою теорію для пояснення дивного природного процесу: у людей і у тварин кістки не є постійною структурою, вони зміцнюються там, де це найбільше необхідно, і адаптуються протягом усього життя.
Закон Вольфа говорить, що внутрішня архітектура кістки, тобто структура і форма, підлаштовуються під функціональні навантаження. Якщо навантаження на якусь кістку зростає, з часом ця кістка трансформується і стає міцнішою, щоб протистояти навантаженню. Зворотний процес теж має місце: точно так же кістка адаптується до зменшення навантаження, стаючи тоншою і слабшою. Численні дослідження підтвердили теорію.
В наші дні археологи, які вивчають останки давніх людей, можуть по кістках точно визначити, чим вони займалися і як жили.
Астронавти та офісні співробітники
Астронавти багато часу проводять у космосі, часто повертаються на Землю з ослабленими кістками, оскільки їх м’язи були позбавлені опору — сила тяжіння не чинила на них ніякого навантаження. Їх організм забрав з кісток значну частину мінералів.
Але не тільки космонавти, а й офісні співробітники страждають від того, що за відсутності фізичного навантаження їх кісткова тканина стає більш крихкою, а м’язи атрофуються.
!!! Малорухливий спосіб життя призводить до остеопорозу.
Фізичне навантаження
Фізичне навантаження – це найкорисніші «чудодійні» ліки, єдиний природній та безпечний спосіб збільшити кісткову масу після того, як ми перестали рости. Дослідження показують, що ті, хто виконує фізичні вправи, збільшують свою кісткову масу, в той час сидячий спосіб життя кісткову масу знижує.
Кісткова тканина спортсменів завдяки тривалим регулярним тренуванням дуже міцна та щільна. Тіло постійно адаптується і з часом стає відображенням способу життя, загальної суми рухів. Наприклад, у бігунів у результаті досліджень були помічені зміни в нижній частині великої гомілкової кістки: вона стала трохи ширше. Така адаптація ефективніше знижує ударне навантаження під час бігу.
Профілактика остеопорозу
Відмінною рисою остеопорозу є зменшення маси скелета, спричинене дисбалансом між руйнуванням та регенерацією кістки. Порушення цієї рівноваги може відбуватися через гормональні розлади, генетичні мутації, метаболічні захворювання та інше. При цьому, у молодих людей це відбувається переважно через нездатність організму наростити достатню кількість кісткової маси, а у літніх пацієнтів через посилення процесів руйнування тканини.
Для запобігання хвороби потрібно знизити фактори ризику, вживати здорову їжу та в разі потреби приймати препарати кальцію і вітаміну D, не пропускати регулярні медичні огляди.
Стосовно рухової активності, регулярно робити вправи для зміцнення кістково-м’язового каркасу, тренувати витривалість, координацію та рівновагу, виконувати силові вправи та мінімізувати ризик травм.
Тіло завжди відповідає вашому способу життя: будете рухатися – воно пристосується, а якщо будете сидіти – воно адаптує себе для сидіння.
Пізнавальне відео про кістки:
https://ed.ted.com/lessons/how-to-grow-a-bone-nina-tandon