Україна посіла 93-є місце. Рейтинг склало агентство Bloomberg на основі даних Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Визначення найздоровіших країн світу формувалося на основі оцінок за такими факторами, як рівень паління, вживання алкоголю, доступ до чистої води, ожиріння, санітарія та багато іншого. 

У цьому році Іспанія очолила цей список — частково завдяки здоровій середземноморській дієті країни, повідомляється у звіті.

США посіли 35-е місце, імовірно, частково через шкідливі американські звички в їжі.

Іспанія — зі своєю середземноморською дієтою та високою тривалістю життя — є найздоровішою країною світу, згідно з індексом Bloomberg 2019.

У звіті, опублікованому у 2017 році, Іспанію була на шостому місці. Цього року аж п’ять європейських держав зайняли перші десятки, у той час, як США лише 35-е місце.

 

Що робить Іспанію найздоровішою країною?

 

Одним з можливих факторів є її загальна система охорони здоров’я.

«Первинна медична допомога в основному забезпечується державними медзакладами, спеціалізованими сімейними лікарями та медичними сестрами, які надають профілактичні послуги дітям, жінкам та літнім пацієнтам, а також невідкладну допомогу та постійний догляд», — повідомляє Європейська обсерваторія з систем охорони здоров’я та політики 2018 року .

Іншою причиною може бути згадана вище середземноморська дієта, яка включає оливкову олію, овочі, горіхи та фрукти; помірну кількість риби, вина та молочних продуктів; і низьке споживання нерибного м’яса. Дотримання цієї здорової для серця дієти призводить до більшої тривалості життя, а також до зменшення серйозних серцево-судинних хвороб.

 

Безумовно, деякі вважають, справа не лише в продуктах.

Image source: Bigthink

 

«Середземноморська дієта значно більше, ніж здорові гастрономічні рекомендації», пояснює офіційний туристичний сайт Іспанії. «Це спосіб життя, який передбачає приготування їжі традиційним способом у колі сім’ї та друзів, у спокійній та релаксуючій атмосфері. Саме тому вона отримала визнання як духовна культурна спадщина ЮНЕСКО».

З точки зору тривалості життя, Іспанія посідає перше місце в Європейському Союзі і третє в світі, після Японії та Швейцарії. До 2040 року очікувана тривалість життя Іспанії сягне майже 86 років, що є найвищим у світі показником, повідомляє Університет Вашингтонського Інституту охорони здоров’я та оцінки.

 

Найздоровіші країни у світі

Глобальний індекс здоров’я згідно з Bloomberg охоплює 169 країн, відмічаючи ТОП 10-країн та США (включно). Італія, Ісландія, Швеція, Швейцарія, Норвегія входять в ТОП-10 найздоровіших європейських країн 2019 року.

 

Наступними країнами в списку є Ісландія, Японія, Швейцарія та Італія, які цього року знизилися з першого місця. Проте варто відзначити, що важко точно оцінити здоровість націй, бо результати різних показників змінюються, коли використовуються різні методики. Наприклад, Legatum Prosperity Index 2018 показав, що Іспанія посіла 22 місце в списку найздоровіших країн світу (Сінгапур був першим).

Одна річ, коли ці два індекси дійсно зійшлися, полягала в тому, що США не є особливо здоровою країною — посідає 35 місце в обох випадках.

 

Чому США відстають від інших країн?

 

Одним з чітких факторів є харчування. Майже половина американців страждають від якогось хронічного захворювання внаслідок поганого харчування, включаючи хвороби серця, згідно з доповіддю «Дієтичні рекомендації для американців на 2015-2020 роки». Більше того, майже дві третіх дорослих американців і майже третина дітей мають надлишкову вагу або ожиріння. Ці показники частково пов’язані з переважанням перероблених та дешевих і нездорових продуктів у США.

 

На відміну від іспанців, взагалі не існує, як такої, американської дієти. Тим не менш, американці, як правило, їдять більше фастуду й менше овочів (якщо не брати до уваги картоплю і помідори), ніж інші розвинені країни — хоча такий смак до швидкого харчування поширився в США в останні десятиліття в порівнянні з іншими, наприклад, азіатськими народами. Але, мабуть, найгіршою рисою поганих їстівних звичок в американців є величезні порції — те, що можна побачити в збільшеному розмірі посуду з 1960-х років.

«В Америці давній принцип, що ми є країною достатку, і ми цінуємо велич, — сказав соціолог Баррі Гласснер, автор книги “Євангеліє про їжу: чому ми повинні припиняти турбуватися і насолоджуватися тим, що ми їмо «. «Це поєднується з дуже поширеною американською інтерпретацією того, що можна виміряти/порахувати, вважається цінним.”

Окрім нездорового харчування, американці останнім часом частіше гинуть від самогубств і передозувань наркотиків. Епідемія опіоїдів (снодіючих речовин) в США також набуває розмаху, як повідомляє Неприбуткова Рада Національної безпеки в січні 2019 року, що зараз більше американців помирають від снодіючих препаратів, ніж автомобільних аварій.

Україна цього року посіла 93 місце, Білорусь — 81-е, Росія — 95-е.

Раніше у ВООЗ заявили, що більше чверті населення планети веде недостатньо рухливий спосіб життя.